Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
O Osadzie Łówców Fok
Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni, środa, 28 sierpnia 2019

Serdecznie zapraszamy w środę, 28 sierpnia na  godz. 17.30 do siedziby Kaszubskiego Forum Kultury na promocję książki pt.  „Zespół osadniczy z epoki kamienia – Rzucewo, gmina Puck, stanowisko 1” pod red. Danuty Król - członkini ZKP Gdynia oraz laureatki Medalu "Srebrna Tabakiera Abrahama". Wydawcą pozycji jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami wydania są Urząd Gminy w Pucku i Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Publikacja jest podsumowaniem wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych na osadzie łowców fok z epoki kamienia w Rzucewie.

Rzucewo to malownicza wieś nad Zatoka Pucką, która już ponad 100 lat temu była miejscem badań wykopaliskowych. To właśnie z nich dowiadujemy się o życiu dawnych rybaków i łowców. Wiemy jak wyglądały ich domy, gliniane naczynia i podstawowe narzędzia pracy z kamienia. Wiemy na co polowali i jakie łowili ryby. Spacerując dziś gdyńskim bulwarem i podziwiając klify Kępy Oksywskiej trudno wyobrazić sobie że przed tysiącami lat teren Zatoki Puckiej zajmowały równiny nadmorskie z niewielkimi jeziorami. Prezentowane w publikacji nieznane dotąd odkrycia z rzucewskiej osady są unikatowe w skali europejskiej. Ich opracowania podjęło się dwudziestu dwóch specjalistów z ośrodków naukowych i muzealnych z Polski i Europy Jeden z rozdziałów poświecono pierwszym odkrywcom osady dzięki którym o stanowisku w Rzucewie pisano już w przewodnikach wydawanych w okresie międzywojennym.

Poszukując dziś śladów dawnych rybaków i łowców z nad Zatoki Puckiej możemy odwiedzić Park Kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie, gdzie zobaczyć można zabytki z przeprowadzonych wykopalisk i rekonstrukcje dawnych domów i pracowni.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.