Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Manteltreger w Chłapowie
poniedziałek, 11 września 2017

Historia pani Trudzi i jej przygodach z wybrednymi wczasowiczami rozbawiła publiczność, która zebrała się w hali SP Chłapowo, by zobaczyć premierę filmu wyreżyserowanego przez Beatę Hincke. Manteltreger to pierwsza kaszubska komedia stworzona przez świeżo upieczoną studentkę łódzkiej Filmówki.

Manteltreger, brzmi obco? To dobrze o Tobie świadczy. Tak w języku kaszubskim określamy hipokrytę i osobę o dwóch twarzach. Właśnie ta cecha dla młodej mieszkanki Chłapowa okazała się najciekawsza. Beata Hincke z tej negatywnej bądź co bądź cechy stworzyła... kaszubską komedię, której premiera przyciągnęła tłumy widzów.

- Kaszubi bardzo nie lubią, jak ktoś robi sobie z nich żarty. Uwielbiają natomiast śmiać się sami z siebie - tymi słowami przywitał wszystkich widzów Józef Roszman. Gdy zaprosił na środek sali sportowej przy SP Chłapowo, gdzie odbywał się seans, reżyserkę komedii - Beatę Hincke, symbolicznie założył swój płaszcz na lewą stronę. To znakomita ilustracja do komedii Manteltreger, czyli opowieści o ludzkiej dwulicowości. Film składa się z kilku historyjek, które skupione są wokół pani Trudzi - głównej bohaterki. Seniorka jak niemal każdy w sezonie zajmuje się wynajmowaniem pokoi. Gdy na wakacje przyjeżdżają wybredni turyści, poznajemy jej prawdziwą osobowość.

- W każdej z przedstawionych historii wychodzi na jaw charakter tytułowego manteltrégra - tłumaczy Beata Hincke autorka krótkometrażowej komedii. - Jest dużo krętactwa i mataczenia, a resztę trzeba po prostu zobaczyć samemu.

Dziewiętnastolatka na co dzień mieszkająca w Chłapowie od października będzie studiować w Łódzkiej Szkole Filmowej. Wydział: Reżyseria filmowa i telewizyjna. Kierunek: montaż. Na tę uczelnię dostają się jedynie najlepsi adepci sztuki obrazu.

- Trudno nie być dumnym z tego, że mamy tak uzdolnioną mieszkankę - mówi sołtys Dariusz Marzejon, który wcześniej był nauczycielem Beaty. - To budujące, że młodzi ludzie chcą się rozwijać i pokazują się szerszej publiczności. Tym bardziej, że film powstawał właśnie tutaj, a aktorami są ludzie, których wszyscy dobrze znamy z naszych ulic.

Zresztą to nie pierwsza artystyczna dusza pochodząca z Chłapowa. To tutaj urodził się jeden z najwybitniejszych pisarzy tego regionu - Augustyn Necel. Podczas premiery komedii to właśnie nazwisko Beaty było stawiane obok „Kaszubskiego Sienkiewicza”. Nie bez przyczyny.

Stworzenie komedii, która opowiadałaby o losach mieszkańców niewielkiej miejscowości w gminie Władysławowo chodziło jej po głowie od dawna. Młoda reżyserka zrealizowała swój cel w zeszłym roku. Zdjęcia trwały dwa miesiące, a casting nie był potrzebny. Aktorami stali się członkowie rodziny Beaty oraz zwykli mieszkańcy Chłapowa, którzy nie do końca wiedzieli w czym biorą udział.

- Podczas nagrywania nikt nie spodziewał się, że powstanie z tego film - mówi Gertruda Hincke, babcia twórczyni „Manteltrégra”. - Wnuczka twierdziła, że potrzebuje to do szkoły, a tu proszę, zostaliśmy aktorami i aktorkami!

- Jesteśmy zadowoleni z naszej pani reżyser, bo na planie wszystko wyglądało bardzo profesjonalnie. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu - dodaje Eryka Makuch, sąsiadka głównej bohaterki.

Muzykę do filmu stworzył tata Beaty. Sławomir Hincke razem z Piotrem Ciskowskim tworzą Zespół Bliza, czyli kapelę grającą kaszubskie disco polo.

W czwartek (7.09.2017), podczas premiery filmu drzwi od szkolnej hali praktycznie wcale się nie zamykały. W pierwszym rzędzie zasiedli aktorzy, którzy także efekt pracy przyszłej studentki łódzkiej filmówki zobaczyli po raz pierwszy. Po ich reakcjach można było wywnioskować, że nie żałują godzin spędzonych przed kamerą. Obok nich proboszcz parafii w Chłapowie - ks. Sławomir Skoblik oraz burmistrz Roman Kużel, którego publika przywitała gromkimi brawami.

Krzysztof Hoffmann

Źródło: http://hel.naszemiasto.pl/artykul/manteltreger-w-chlapowie-premiera-kaszubskiej-komedii-hala,4239702,artgal,t,id,tm.html

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.