Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
“Rondo Ofiar Firogi i Klukowa 1939-1945”
poniedziałek, 5 października 2020
Nie znaleziono zdjecia
fot. Dominik Paszliński

Rondo poświęcone pamięci miejscowych ofiar II wojny światowej odsłonięte

“Rondo Ofiar Firogi i Klukowa 1939-1945” - od niedzieli, 4 października bezimienne dotąd rondo na Matarni przypomina o mieszkających tu od wieków Kaszubach, z których wielu - stając po stronie Polski po I wojnie światowej, zostało zamordowanych w 1939 roku.

Z propozycją nadania nazwy " Rondo Ofiar Firogi i Klukowa 1939-1945" wystąpiło Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Rada Dzielnicy Matarnia. Rada Miasta Gdańska przychyliła się do wniosku lokalnej społeczności i przegłosowała uchwałę w tej sprawie. W niedzielę, 4 października, przy rondzie położonym przy ul. Słowackiego (na wysokości siedziby firmy Intel) uroczyście odsłonięto tablice z nową nazwą.

Obszerna relacja z uroczystości nadania nazwy rondu na Firodze znajduje się już na stronie Miasta Gdańsk. Zapraszamy do lektury!

https://gdansk.pl/wiadomosci/matarnia-rondo-poswiecone-pamieci-tutejszych-ofiar-ii-wojny-swiatowej-odsloniete,a,180285

Przy lotnisku uczczono zamordowanych Kaszubów

Podniosła uroczystość odbyła się w Matarni, Firodze i Klukowie, obecnie dzielnicach Gdańska. Do lat 70-tych uw. wsie te należały do powiatu kartuskiego i gminy Banino. Stąd też – obok pocztu gdańskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego  - był także poczet ZKP w Banina.

W prastarej świątyni w Matarni odbyła się msza święta z kaszubską liturgią. Odprawił ją ks. Jarosław Ropel. Ciekawe, że spore fragmenty liturgii słowa, a także liturgii eucharystii, były w rodzimym języku tej ziemi, co rzadko można spotkać w wielu innych kaszubskich parafiach. W dużej mierze to zasługa członków Klubu ZKP w Matarni, którzy w szczególności dbają też o obelisk czternastu ofiar Klukowa zamordowanych przez hitlerowców głównie w Lasach Piaśnickich.

- To byli nasi ojcowie i dziadkowie. Ta tragedia jest tu wciąż żywa, tym bardziej, że ofiar było znacznie więcej. Na przykład żona zamordowanego przez Niemców Jana Sebastiana zginęła z rąk sowieckich w 1945 r., bo broniła swych dwóch córek przed gwałtami – wspominał Franciszek Richert.

Syn F. Richerta, Łukasz, jest przewodniczącym Rady Dzielnicy Matarnia. Wraz z prezesem partu gdańskiego ZKP Wojciechem Konkelem, przewodniczacą Rady Miasta Gdańska Agnieszką Owczarczak oraz potomkami zamordowanych, odsłonili tablicę z nową nazwą ronda Ofiar Firogi i Klukowa 1939-1945 w miejscowości Firoga, tuż przez lotniskiem.  Uroczystość uświetniła orkiestra wojskowa, która odegrała między innymi hymny polski i kaszubski.

Tak godne podreślenie kaszubskości tych terenów, a także trudnej historii dawnego terenu pogranicza, ma być kontynuowane. Podczas spotkania przy kuchu i kawie zbierano podpisy pod kolejną inicjatywę nazwania ronda przy kościele w Matarni imieniem ks. prał. Józefa Bigusa. Jest to pomysł miejscowego duszpasterza oraz matarzyńskich Kaszubów. Wybrzmiał także pomysł, by w przyszłym roku uczcić patrona roku, ogłoszonego na Radzie Naczelnej w dniu 3 października w Brusach, ks. bpa Konstantyna Dominika, nadając jego imię rondu turbinowemu w Kokoszkach.

Eugeniusz Pryczkowski

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.