Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zmarł Czesław Birr
poniedziałek, 23 września 2019

W sobotę 21 września zmarł Czesław Birr z Mściszewic, znany i ceniony kaszubski rzeźbiarz. Pogrzeb artysty odbędzie się w środę 25 września w kościele w Mściszewicach.

Czesław Birr był twórcą znanym na Kaszubach i nie tylko. Słynął z przepięknych rzeźb w drewnie, wykonywał postaci świętych i świeckich, krucyfiksy, tryptykowe ołtarzyki, dekoracyjne płaskorzeźby, a także ludowe zabawki i tradycyjne instrumenty muzyczne: bazuny i diabelskie skrzypce. Jego nietuzinkowa postać- pomimo niepełnosprawności starał się spełniać swoje marzenia - uwieczniona została m.in. w dokumencie Żywioły autorstwa Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia. Opowiadał w nim m.in. o swojej motocyklowej pasji. Kolejnym jego zamiłowaniem była muzyka - grał na gitarze, akordeonie, czy saksofonie.

- Robię to, co czuję, że muszę robić. Czuję taką wewnętrzną potrzebę, jak człowiek głodny, który potrzebuje chleba. To też oderwanie się od tego inwalidztwa. Człowiek nie zwraca na to uwagi, nie myśli, że będzie coś bolało - mówił twórcom filmu Czesław Birr.

źródło: www.expresskaszubski.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.