Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Spotkanie w kartuskim Muzeum
piątek, 8 stycznia 2021

7 stycznia 2021 roku w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się spotkanie w sprawie tablicy pamiątkowej poświęconej Wojciechowi Kiedrowskiemu (1937‒2011) – kaszubskiemu redaktorowi, wydawcy i działaczowi. 18 kwietnia 2021 roku minie dziesiąta rocznica śmierci tej zasłużonej Postaci. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Jerzy Nacel – wiceprezes ZKP Gdańsk oraz przyjaciel Wojciecha Kiedrowskiego. Do jej realizacji przyłączyły się zrzeszeniowe oddziały z Gdańska, Gdyni, Kartuz oraz Muzeum Kaszubskie w Kartuzach wraz z samorządem tego miasta. Taki dobór zaistniał nie bez przyczyny – to właśnie z tymi miastami: Gdynią, Gdańskiem i Kartuzami, Wojciech Kiedrowski związał najmocniej swe życie oraz działalność.

W spotkaniu uczestniczyli: Renata Kiedrowska – małżonka kaszubskiego wydawcy, prof. Tomasz Sobisz –  artysta-rzeźbiarz, wspomniany wcześniej Jerzy Nacel – wiceprezes ZKP Gdańsk oraz Andrzej Busler – prezes Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni. Omawiano ostateczną treść tablicy oraz dobór materiału. Uzgodniono, że zostanie wykonana z wapienia olandzkiego, który znajdziemy w wielu dawnych tablicach epitafijnych. Jej kolor będzie nawiązywał do elewacji muzealnego budynku. W środkowej części zostanie wkomponowany element rzeźbiarski w postaci gryfa kaszubskiego. Obecnie, trwają prace związane z ostatecznym projektem. Odsłonięcie tablicy zaplanowano 18 kwietnia br. – w 10. rocznicę śmierci Wojciecha Kiedrowskiego.

Od lewej: prof. Tomasz Sobisz, Jerzy Nacel, Renata Kiedrowska i Andrzej Busler.

 

Cały czas jest możliwość finansowego wsparcia tej cennej inicjatywy - szczegóły można znaleźć - tutaj.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.