Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Torebka z haftem
środa, 6 stycznia 2021
Nie znaleziono zdjecia
...

W grudniu zakończł się kilkumiesięczny kurs tworzenia złotogłowia – taką samą techniką, jaką wykonywano złotogłowie w średnioiecznych pracowniach przy klasztorach w Żukowie i w Żarnowcu. Haft wykonywany na aksamicie z użyciem nici metalizowanych, na podkładzie z filcu wykonywany szychem czyli specjalną techniką nakładania nici oraz z użyciem zdobień z bajorka i cekinów.

Uczestniczki kursu wykonały dwie prace: tradycyjne złotogłowie kaszubskie oraz torebkę (tą samą techniką) - użytkowe, współczesne wykorzystanie haftu.

Kurs przeznaczony był dla 10 osób dorosłych i miał na celu dogłębne wyszkolenie hafciarzy. Zajęcia odbywały się przez 6 miesięcy od lipca do grudnia. Kurs zakończył się egzaminem oraz prezentacją wykonanych prac.

Zajęcia prowadziła Aleksandra Heimowska-Zadrożna, twórca ludowy, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Klubu hafciarskiego przy Oddziale Gdańskim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Wiecej

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.