Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
„Śladami września 1939 roku”
poniedziałek, 2 września 2019

80. rocznica wybuchu II wojny światowej obfitowała w wiele wydarzeń i uroczystości. Jedną z nich był spacer po Tczewie, który nawiązywał do wydarzeń historycznych z września 1939 roku. Wśród uczestników spotkania obecni byli Jan Kulas Radny Powiatu Tczewskiego, Łukasz Brządkowski i Kazimierz Ickiewicz Radni Miasta Tczewa.

           Pierwszym przystankiem podczas spaceru był Nowy Cmentarz przy ulicy 30 Stycznia. Dr Michał Kargul przedstawił historię 2 Batalionu Strzelców. Opowiedział o losach tej formacji wojskowej od 1926 roku, jej uzbrojeniu i wyszkoleniu. Przedstawił także wojenne losy żołnierzy i ich działania na terenie Tczewa. Na cmentarzu znajdują się kwatery, gdzie wielu z nich zostało pochowanych. Kolejnym punktem wędrówki była tablica, na której upamiętniono tczewskich harcerzy. Leszek Muszczyński opowiedział o losach niektórych z nich np. Hannie Hass czy Władysławie Jurgo. Wielu młodych ludzi 75 lat temu walczyło w powstaniu warszawskim także z grodu Sambora. Łukasz Brządkowski przedstawił historię życia i śmierci Michała Różanowskiego. 16 sierpnia 1939 pełniąc wartę na granicy polsko – gdańskiej w Konlniku został zastrzelony. Po 80. latach stowarzyszenie „Dawny Tczew” ufundowało tablicę na cześć polskiego żołnierza. Kolejnym punktem była „Fabryka Sztuk” w której przed laty funkcjonował zakład metalowy „Arcona”. To tutaj w latach 1939 – 1942 Niemcy utworzyli obóz przejściowy dla Polaków, których wyrzucono z domów i przesiedlano. Końcowym akordem była prelekcja Kazimierza Ickiewicza na wiślanym bulwarze o działaniach wojennych w dniu 1 września 1939 roku w Tczewie.

     Licznie zebrani uczestnicy spaceru mogli połączyć wysiłek fizyczny ze zdobywaniem wiedzy o dziejach swojego miasta.

     Organizatorem wydarzenia z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej było Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.