Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
W Remusowym Kręgu
niedziela, 12 maja 2019

2 maja, w samym środku długiego weekendu odbyło się ostatnie w tym „sezonie” spotkanie Remusowego Kręgu w Szkole Podstawowej w Borzestowie. Gości zdecydowanie nie brakowało, biorąc zwłaszcza pod uwagę ten specyficzny termin. Do borzestowskiej szkoły poza stałymi bywalcami zjechali też ci, którzy nie mają okazji co miesiąc uczestniczyć w spotkaniach. Licznie przybyli również nauczyciele z sąsiednich szkół. Spotkanie rozpoczęto złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Franciszka Kręckiego. Po odśpiewaniu hymnu Remusowego Kręgu „Abyśmy byli jedno”, Brunon Cirocki odczytał kolejny fragment powieści "Żëcé i przigòdë Remùsa". W dalszej części, wspólnie z Jolantą Czerwińską podsumowali ostatnie działania Kręgu i oddali głos Barbarze Kąkol – dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, która przybliżyła biogram głównego gościa spotkania – Andrzeja Buslera – prezesa ZKP Gdynia, regionalisty, dziennikarza i właściciela Księgarni Kaszubsko-Pomorskiej CZEC, który przestawił historię powstania i dalsze losy słynnej książki Aleksandra Majkowskiego "Żëcé i przigòdë Remùsa". W dalszej części nastąpiła ciekawa dyskusja związana z arcydziełem Majkowskiego. Spotkanie zakończono wspólnym odśpiewaniem pieśni kaszubskich i patriotycznych.

Przez następne cztery miesiące nie będzie spotkań w Borzestowie. Jubileuszowa, XX edycja Remusowego Kręgu ruszy 3 października br., czyli tradycyjnie już - w pierwszy czwartek miesiąca.

Uczestnicy spotkania w Remusowym Kręgu - 2 maja 2019 roku. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Franciszka Kręckiego. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Franciszka Kręckiego. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Brunon Cirocki prezentujacy fragment Remusa. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Brunon Cirocki i Andrzej Busler. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Wspólnie z Andrzejem Buslerem - drugi gdynianin Zenon Roda - radny Rady Miasta Gdyni. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Uczestnicy spotkania w literackim kręgu. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Uczestnicy spotkania w literackim kręgu. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.