Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Prezes dziękuje marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu
poniedziałek, 18 stycznia 2021
Prezes dziękuje marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu!
Dziś w imieniu Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskiego prezes Jan Wyrowiński podziękował marszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego Piotrowi Całbeckiemu za wyjątkowe zaangażowanie w utrwalanie pamięci o ludziach i wydarzeniach znaczących dla historii i teraźniejszości Pomorza Nadwiślańskiego. W trakcie spotkania w Urzędzie Marszałkowskim podkreślał jego szczególną determinację w doprowadzeniu do powstania w Toruniu, stolicy międzywojennego województwa pomorskiego, pomnika, który upamiętnia ofiary zbrodni pomorskiej i przywołuje wyjątkowość i skalę dramatu, który miał miejsce na Pomorzu późną jesienią 1939 roku. Zrzeszenie aktywnie i barwnie uczestniczyło w uroczystym odsłonięciu pomnika w 2018 roku.
 
 
Prezes przypomniałem, że imponujący rozmach uroczystości związanych z jubileuszem 100 – lecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, to przede wszystkim jego zasługa. Przywołał wspaniałą inaugurację obchodów tego jubileuszu 10 stycznia 2020 r. w Toruniu, stolicy powstałego na początku 1920 roku województwa pomorskiego oraz w 17 stycznia 2020 r. w Golubiu-Dobrzyniu, pierwszej miejscowości, do której wkroczyły dowodzone przez gen. Józefa Hallera oddziały Frontu Pomorskiego, przejmujące przyznaną Polsce mocą traktatu wersalskiego część Pomorza.
 
 
Podziękował za wsparcie samorządu województwa kujawsko – pomorskiego dla inicjatywy Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Toruniu umieszczenia na budynku przy ul. Św. Ducha tablicy upamiętniającej Hieronima Derdowskiego, kaszubskiego poety, dziennikarza zasłużonej dla sprawy polskiej na Pomorzu „Gazety Toruńskiej”, autora hasła „Ni ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polści” , które przyświecało Kaszubom na ich drodze do odrodzonej po zaborach Polski. Odsłonięcie tablicy nastąpi 10 lutego br. w rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i stanowić będzie symboliczne zakończenie obchodów jubileuszu 100-lecia powrotu Pomorza do Polski.
 
 
Wydana w minionym roku przez ZKP oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę publiczną w Gdańsku książka „Lech Bądkowski jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” była skromnym wyrazem wdzięczności, który prezes Wyrowiński wręczył dziś włodarzowi województwa kujawsko-pomorskiego. Przypomniał, że wydano ją w związku ze 100. rocznicą urodzin jej bohatera. To, że w rodzinnym Toruniu nie zapomina się o tym wybitnym pisarzu, publicyście, bohaterskim żołnierzu Września, kawalerze wojennego orderu Virtuti Militari za udział w bitwie pod Narvikiem, oficerze Polskiej Marynarki Wojennej w Wielkiej Brytanii, odważnym i rozważnym opozycjoniście w czasach PRL-u, współzałożycielu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz prekursorze i niestrudzonym orędowniku idei odrodzenia samorządności lokalnej i regionalnej na Pomorzu i w całej Polsce, jest również wielką zasługą marszałka Piotra Całbeckiego. Wszak to za jego życzliwą aprobatą i szczodrą pomocą jedna z sal Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu nosi od stycznia ubiegłego roku imię Lecha Bądkowskiego.
 
Foto. Michał Kuras dla UMWKP

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.