Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Spotkanie opłatkowe ZKP
czwartek, 24 grudnia 2020

W dniu wczorajszym członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym, które - w tym wyjątkowym roku - odbyło się także wyjątkowo, gdyż zdalnie.

Po raz ostatni w tym roku członkowie władz naczelnych ZKP wraz z prezesami oddziałów spotkali się za pośrednictwem internetu, aby pokrótce podsumować kończący się rok i zarazem wejść w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Spotkanie rozpoczął prezes Zrzeszenia Jan Wyrowiński omawiając najważniejsze wydarzenia, które udało się zorganizować w minionym roku oraz te, które musiały zostać odwołane. Mimo trwającej przez większość części roku pandemii, liczba przeprowadzonych wydarzeń i podjętych inicjatyw, które odbyły się wyłącznie w formule zdalnej, była imponująca. Ten trudny rok i niemożność realizacji wielu spotkań w tradycyjny sposób sprawił, że nasza społeczność wykazała się wielką determinacją i kreatywnością, realizując się w nowej formie.  

Podumowanie 2020 roku, prezentacja -> kliknij aby pobrać

Tegoroczną kartkę bożonarodzeniową Zrzeszenia zdobią życzenia świąteczne w formie wiersza napisanego przez kaszubską poetkę Bożenę Ugowską, członkinię Rady Języka Kaszubskiego i Zarządu Główngo ZKP. W trakcie spotkania życzenia te odczytała Milena Świątek-Brzezińska z Brzeźna Szlacheckiego, laureatka tegorocznych konkursów Rodna Mowa czy Dyktando Kaszubskie.

Następnie połączyliśmy się z parafią św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie, skąd ksiądz kanonik dr Marian Miotk, przeczytał nam po kaszubsku fragment Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa Chrystusa, a następnie wygłosił rozważanie o roli i symbolice Świąt Bożego Narodzenia w przybliżaniu nas do Boga oraz wirtualnie podzielił się z nami opłatkiem składają życzenia świąteczne.

Z Nordy „przenieśliśmy się” do Somonina skąd członek chóru kameralnego DISCANTUS Piotr Kowalewski zaprosił nas do wspólnego zaśpiewania kolędy ks. Antoniego Peplińskiego „Jezë, òstaw szopã”.

Kolejno głos zabrała Sławina Kosmulska, która podsumowała obchodzony w 2020 roku w Gdańsku rok Lecha Bądkowskiego i wyraziła uznanie za zaangażowanie oraz aktywność Zrzeszenia w upamiętnianiu działalności ojca. Podziękowania płynące z ust córki Lecha Bądkowskiego, którego pamiętamy jako bardzo wymagającego założyciela Zrzeszenia, są dla nas bardzo cenne.  

Następnie prezes oddziału ZKP w Pelplinie, Bogdan Wiśniewski wprowadził nas w już nowy 2021 rok którego patronem będzie Sługa Boży biskup Konstantyn Dominik, omawiając inicjatywy które już odbyły się w ramach prapremiery roku oraz te które są przed nami. Przekazał również życzenia w imieniu oddziałów Kociewskich.

Spotkanie podsumował prezes Zrzeszenia dziękując wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za udział w spotkaniu opłatkowym. Prezes przekazał życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne wszystkim członkom, sympatykom Zrzeszenia i ich rodzinom.

Na koniec o głos poprosił jeszcze prof. Edmund Wittbrodt, poprzedni prezes Zrzeszenia, który pogratulował prezesowi Wyrowińskiemu i Zrzeszeniu wyjątkowej aktywności mimo tak trudnego roku.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.