Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Franciszek Kręcki patronem gdańskiego tramwaju
wtorek, 20 października 2020

Dzięki staraniom gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego już niedługo na gdańskie tory wyjedzie tramwaj, którego patronem będzie Franciszek Kręcki – doktor praw, jeden z przywódców ruchu młodokaszubskiego, publicysta.

fot. www.gait.pl

Dr Franciszek Kręcki został wybrany patronem roku 2018 w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim. Rok ten nie był przypadkowy, ponieważ wtedy również świętowaliśmy najważniejszą dla Polski rocznicę – 100-lecie odzyskania niepodległości. Była to doskonała okazja do przypomnienia niezwykle ciekawej osoby dr Franciszka Kręckiego, który był przewidywany jako komendant Organizacji Wojskowej Pomorza na przywódcę powstania na Kaszubach domagającego się przyłączenia do odradzającej się Polski. Wniosek o nadanie imienia tramwajowi został złożony w listopadzie 2017 roku.

W 2018 roku odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych poświęconej tej postaci, w tym wydanie przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie publikacji pt. „Doktor Franciszek Leon Kręcki” autorstwa Elżbiety Marii Grot.

http://kaszubskaksiazka.pl/737-doktor-franciszek-leon-krecki.html


Nadawanie imion tramwajom to tradycja w Gdańsku sięgająca 2010 roku kiedy to wraz z dostawą 35 nowych tramwajów PESA Swing ogłoszony został plebiscyt dla mieszkańców miasta, w którym każdy mógł zdecydować, która z najznamienitszych gdańskich postaci zasługuje na miano patrona tramwaju. Każdy z głosujących mógł także zgłosić swoje propozycje. Za nadawanie patronów tramwajom odpowiada powołana przez prezydent Gdańska Komisja ds. imion i wizerunków pojazdów gdańskiej komunikacji miejskiej. Propozycje nowych patronów mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy.

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Franciszek Kręcki będzie 55. patronem gdańskiego tramwaju. Na początku tego roku odbyła się również uroczystość nadania tramwajowi imienia Lecha Bądkowskiego, kaszubskiego działacza oraz niezwykle ważnej postaci w historii kształtowania się „Solidarności”. Było to jedno z pierwszych wydarzeń odbywających się w ramach obchodów roku Lecha Bądkowskiego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.