Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Òstóń doma i słëchôj, czëtôj pò kaszëbskù
środa, 1 lipca 2020

Tczëwôrtny Wastnë i Wastowie,

kiedy w marcu, zastanawialiśmy się co robić w tym trudnym czasie społecznej kwarantanny – pomysłów dla Państwa mieliśmy wiele. Zapraszaliśmy do grania w kaszubskie planszówki, oglądania filmów o tematyce pomorskiej na portalu wirtualnekaszuby.com, słuchania muzyki, zgłębiania tajników rodnej mowy - tu pomocą na pewno służył portal edukacyjny skarbnicakaszubska.pl. A może był to idealny moment, do nadrobienia zaległości i wsiąknięcia w świat kaszubskich książek….odkładanych na półkę na potem…

 

W tym czasie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w ramach ogólnopolskiej kampanii #ZostańWDomu zainicjowało również  akcję Òstóń  doma i słëchôj, czëtôj pò kaszëbskù

Od marca na portalu społecznościowym Facebook.com/kaszubi, na naszym kanale Youtube  oraz na stronie ZKP,  www.kaszubi.pl lektorzy  przenieśli słuchaczy, tych małych i dużych, w świat niesamowitych przygód kaszubskich krôsniąt, stolemów, zwierząt, ludzi, spisanych przez m.in. Alojzego Nagla, Franciszka Sędzickiego, Annę Łajming, Jerzego Sampa, Janusza Mamelskiego, Jana Patocka, Jana Drzeżdżona, Aleksandra Majkowskiego… Mieliśmy okazje posłuchać opowiadań w gwarze kociewskiej czy wysłuchać interpretacji wierszy i opowiadań w wykonaniu samych autorów: Ewy Warmowskiej i Janusza Mamelskiego.

 

Na inicjatywę Zrzeszenia odpowiedziało ponad 40 osób z różnych  stron Kaszub. Z Sierakowic, Koloni, Słupska, Rokit, Mojusza, Brzeźna Szlacheckiego, Wielkich Chełmów, Kalisza, Ugoszczy, Lipusza, Lubocina, Rumi, Brus, Liniewa, Pomlewa, Głodowa, Wielkiego Klincza, Motarzyna, Luzina, Dębnicy Kaszubskiej, Gdyni, Mostów k. Kosakowa, Staniszewa, Przodkowa, Wiela, … byli to szkólny języka kaszubskiego, studenci Etnofilologii kaszubskiej UG,  studenci z Klubu Studenckiego „Pomorania”, członkowie Zrzeszenia.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim lektorom, za ich wspaniałe interpretacje bajek, wierszy, opowiadań… za umilenie tego trudnego czasu. 

Na czas wakacyjnego odpoczynku zawieszamy akcję "Òstóń  doma i słëchôj, czëtôj pò kaszëbskù" zainicjowaną przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w ramach ogólnopolskiej kampanii #ZostańWDomu.

A wszystkich tych, którzy nie zdążyli obejrzeć i wysłuchać interpretacji zapraszamy na nasz kanał Youtube.

 


 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.