Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Druga edycja warsztatów pt. Mistrz Tradycji
środa, 12 czerwca 2019

7 maja w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" w Kościerzynie rozpoczęły się warsztaty z cyklu "Mistrz Tradycji". Uczestnicy przez ponad pół roku pod okiem tytułowego Mistrza - Reginy Białk poznają tajniki plecionkarstwa z korzenia sosny oraz nabędą umiejętności wyplatania plecionek z tradycyjnego materiału i według tradycyjnych technik.

Celem projektu jest podtrzymanie i ocalenie ginących rzemiosł ściśle związanych z kulturą kaszubską oraz jej dalsza kontynuacja i promocja. Efektem pracy będzie wykształcenie nowych twórców,którzy będą w stanie propagować dalszą kontynuację tej dziedziny sztuki.To już druga edycja warsztatów z cyklu "Mistrz tradycji", które w zeszłym roku odbywały się w Kartuzach, a dotyczyły kaszubskiego malarstwa na szkle. Obie edycje zostały dofinansowane z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

Plecionkarstwo uprawia się na Kaszubach od średniowiecza. Były to proste wyroby z wikliny i korzeni, który służyły domownikom do codziennego użytku lub ich sprzedaż stanowiła dodatkowe źródło dochodu. Technika wyplatania była bardzo szczegółowa i dokładna (np. z wyplecionego wiadra nie wylewała się woda). Plecionki wykonywało się również z korzeni sosny, świerków i jałowca. Pozyskiwanie takiego surowca jest niesłychanie trudne, trzeba znaleźć odpowiednie korzenie, bywa że kilkumetrowe, a następnie je wydobyć. Z tego materiału trzeba jak najszybciej wykonać plecionki, gdyż wysuszony lub zmoczony korzeń może się złamać lub zmienić kolor. Największą bolączką jest zdobycie oryginalnego materiału korzeni sosny - brak jest ofert handlowych. Działalność plecionkarska z korzeni sosny i jałowca zaliczana jest również z tego tytułu do tzw. "ginących zawodów". Wielki wpływ na rozkwit plecionkarstwa na Kaszubach mieli założyciele Muzeum Wdzydzkiego – Teodora i Izydor Gulgowski, którzy uczynili z niej element kaszubskiej sztuki ludowej zaraz obok garncarstwa oraz haftu. Jednak od początku XX wieku do dzisiejszego dnia odeszło wielu mistrzów tej interesującej sztuki ludowej, a nie przybyło wielu nowych, którzy mieliby umiejętności pozwalające na kompleksowe przekazanie wiedzy dotyczącej plecionkarstwa. Nasze warsztaty mają na celu wykształcenie się kolejnego pokolenia ekspertów, którzy przekażą wiedzę o tej niezwykle pięknej sztuce ludowej kolejnym generacjom artystów.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.