Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Nowa publikacja dotycząca edukacji kaszubskiej
wtorek, 28 listopada 2017

Niedawno ukazała się nowa publikacja dotycząca edukacji kaszubskiej, której wydawcą jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Instytut Kaszubski. Książka nosi tytuł "Dylematy Edukacyjne. Z Kaszubami i Pomorzem na pierwszym planie" a jej autorem jest Prezes IK - prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Publikacja została wydana dzięki Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poniżej zamieszczamy kilka słów profesora ze wstępu powyższego opracowania.

 

(…) Podzieliłem całość na dwie części. Pierwsza ma ogólniejszy charakter, a jej tytuł mówi o moim stosunku do omawianej tu problematyki: Edukacja jest najważniejsza! Oczywiście mam świadomość, że okoliczności uległy radykalnej zmianie wraz z kolejną odsłoną reformowania systemu edukacji  w Polsce. Przy czym wiele kwestii, o których mówiłem w minionych latach, nie tylko nie zdeaktualizowało się, ale wręcz nabrały jeszcze istotniejszego znaczenia. (…) Brak stabilności oraz rosnący nacisk biurokratyczny to największe bolączki naszej edukacji. I nie tylko naszej, bo uskarżają się na to ludzie z różnych zakątków Europy, jak również innych części świata zachodniego.

W drugiej części znalazły się teksty dotyczące szeroko rozumianej edukacji kaszubskiej i pomorskiej. Przyglądam się jej z różnych perspektyw – zarówno historycznej, jak i kulturowej, społecznej, a także etycznej. Nie pomijam również aspektu instytucjonalnego i formalnego. Będąc związanym ze środowiskiem akademickim postanowiłem tu również zamieścić jeden tekst dotyczący relacji między Akademią a środowiskiem kaszubskim, wychodząc z założenia, że jednym z największych osiągnięć Kaszubów jest wykształcenie własnej elity intelektualnej. (…)

Cezary Obracht-Prondzyński

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem powyższej pozycji to zapraszamy do odwiedzenia strony księgarni Kaszubska Książka, którą znajdą Państwo pod poniższym linkiem:

http://kaszubskaksiazka.pl/655-dylematy-edukacyjne-z-kaszubami-i-pomorzem-na-pierwszym-planie.html

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.