Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Medal Stolema dla ks. Romana Skwiercza!
poniedziałek, 27 listopada 2017

Mamy zaszczyt poinformować, że Medal Stolema otrzymał w tym roku ksiądz Roman Skwiercz - literat, gawędziarz, działacz społeczny, kapelan oddziałów ZK-P w Słupsku i Wejherowie.


Uroczystość wręczenia Medalu odbędzie się - jak co roku - w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku 12 grudnia o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy w imieniu swoim oraz laureata.

Medal Stolema to nagroda przyznawana co roku przez Klub Studencki „Pomorania” od 1967 r. Wyróżnia się nią osoby, związki lub organizacje wybitnie zasłużone działalnością na rzecz rozwoju kultury Kaszub i Pomorza. Jest jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych w środowisku kaszubsko-pomorskim, nazywanym „kaszubskim Noblem”. Kandydata do tego odznaczenia może zgłaszać każdy, dołączając uzasadnienie przedstawiające jego działalność i osiągnięcia. Laureata, w tajnym głosowaniu, spośród nadesłanych kandydatur wybiera Kapituła Medalu Stolema, złożona z członków Klubu. Uroczyste wręczenie Medalu Stolema ma miejsce na gali, która odbywa się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Do grona Stolemowców nowego laureata wprowadza wyróżniony w poprzednich latach. Podczas uroczystości odczytuje się laudację na cześć uhonorowanego, która przedstawia sylwetkę laureata oraz jego wkład w życie regionalne i tym samym uzasadnia wybór Klubu. Wśród nagrodzonych są nie tylko ludzie zajmujący się na co dzień językiem czy kulturą, ale również znani przedstawiciele Kościoła Katolickiego m.in. ś.p. arcybiskup ks. Tadeusz Gocłowski, polityki np. Donald Tusk, czy kinematografii – Danuta Stenka.

Ks. Roman Skwiercz studiował pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim i z początku był nauczycielem, m.in. w Starzynie. Po skończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie został wikarym w Gdyni-Oksywiu, następnie w Żelistrzewie, a potem w Gdańsku-Morenie. Już jako nauczyciel promował kaszubszczyznę, a dokumenty z niejednego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odnotowują jego dokonania – różnego rodzaju pomoc dla działaczy miejscowych wspólnot (np. w Lipuszu, w Gdyni – pomoc w opracowaniu oprawy mszy świętej po kaszubsku, nabożeństw na przeróżne okazje itp.).

Jego udział w konkursach Rodnej Mowy, gdzie zdobył trzykrotnie (1985,1986,1987) I miejsce w kategorii dorosłych, miało znaczenie na rozprzestrzenienie się konkursu i jego popularyzację, szczególnie w tej kategorii. Również zdobywał główne nagrody na Turnieju Gawędziarzy Kaszubskich w Wielu. W kategorii imienia Hieronima Derdowskiego – "opowieści własnego autorstwa", zdobył główną nagrodę (1984,1987,1989,1992,2002 r.), a 5 razy (1985,1988,1990,1992,2000) został laureatem nagrody imienia Józefa Bruskiego.  Jest uznawany za najbardziej znanego gawędziarza Kaszub, na którego występy zapełniała się cała sala.

Roman Skwiercz miał również wielki udział w organizacji „Spływów Śladami Remusa”. Od ich początku jest lektorem codzienniego czytania powieści Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa”. Nadmienić trzeba również, że wielu jest do dziś zdania, iż jego interpretacja fragmentów kaszubskiego arcydzieła domaga się nagrania na płytę CD. Nie na darmo przylgnął do niego pseudonim „Remus”, a on sam nawet podpisywał nim swoje felietony „Widzy mie sã, że…”, drukowane w „Pomeranii” w latach 2000-2002. Kaszubskie felietony pisał również w „Twoim Wyborze”, a „Dziennik Bałtycki drukował jego humoreski.

Roman Skwiercz jest szanowanym felietonistą, piszącym w kaszubskim języku. Napisał też wiele powieści. Jego powieści, felietony znalazły się w zbiorach wydawnictwa „Arkun”: „Pòst na òdpùsce”, „Trzôsk”. Wraz z Józefem Roszmanem jest twórcą gawęd  nagranych na CD, wydanych przez „Tatczëznã” oraz łódzką firmę.

Od prawie 20 lat jest kapelanem słupskiego oddziału ZKP, a od dwóch lat kapelanem wejherowskiego oddziału. Język literacki utworów Romana Skwiercza jest bardzo bogaty w frazeologizmy. Jak mawia – kaszubszczyznę „wyssał z mlekiem matki”. Jest laureatem nagród tj. Skra Òrmùzdowô, Wiôlgô Bazuna. Utwory Romana Skwiercza znalazły uznanie u słynnych redaktorów m.in. Izabeli Trojanowskiej, Wojciech Kiedrowskiego oraz Edmunda Szczesiaka.  

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.