Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Bajkowo na kościerskim rynku
poniedziałek, 25 września 2017
Nie znaleziono zdjecia
fot. Łukasz Richert

W minioną niedzielę odbyła się 7. edycja festynu rodzinnego organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w ramach kampanii społecznej Kaszubskie Bajania.

Pogoda dopisała i kilkaset dzieci wraz z rodzicami i opiekunami pojawiło się na kościerskim rynku aby bawić się razem z nami podczas inaguracji tegorocznej edycji Kaszubskiego Bajania. Tego dnia odbyła się promocja, trzech nowych publikacji dla dzieci: płyty CD „Zaklęta stegna. Bajki kaszubskie” , książki „Gduńsk basniowô stolëca Kaszub” Jerzego Sampa oraz „Szorëm Òlë” Joanny Zorn -Szumiło.

 

      

Na samym otwarciu utwór „Mëszikról” przeczytała zebranym córka burmistrza Kościerzyny Michała Majewskiego.  Na scenie pojawili się także Iwona Makurat z dziećmi Anielą i Szczepanem oraz Bożena Labuda, którzy użyczyli głosu na najnowszej płycie Akademii Bajki Kaszubskiej. Na scenie przeczytali zebranym najciekawsze utwory.

Czas upływał najmłodszym przy miłej muzyce zespołów dziecięcych oraz na konkursach i zabawach towarzyszących wydarzeniu. Na scenie wystąpiły "Młoda Kościerzyna" ze kościerskiego Zespołu Szkół nr 3 oraz zespół „Roczitkòwé Jagòdë” z Rokit pod przewodnictwem Bożeny Labudy. O doskonałą atmosferę zabawy zadbała Anna Cupa-Dziemińska, która co rusz anagażowała tych młodszych jak i starszych do aktywności tanecznej czy językowej. Energiczną Zumbę poprowadziła Natalia Król ze szkoły tańca Krok po Kroku, która najpierw zaprosiła wszystkich do tańca w rytm nowoczesnej muzyki, natomiast na koniec dnia uczestnicy festynu zatańczyli Zumbę do muzyki kaszubskiej.

Podczas festynu dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym nawiązującym do promowanej książki „Szorëm Òlë/Parasol Oli”. Wiedząc że w baśniach i bajkach wszystko jest możliwe zadaniem było przedstawić na swoich pracach do czego może służyć… parasol. Pomysłów nie zabrakło, pojawiły się m.in. parasolowe łódki, spadochrony. Częstymi motywami były także droga do szkoły w deszczu, zabawa na świeżym powietrzu z parasolem w ręku czy parasolowe zwierzątka. Dzieci otrzymały najnowszą płytę z kampanii oraz bajkowy plan lekcji w języku kaszubskim. Dla autorów najlepszych prac czekały ciekawe nagrody.

Na Kościerskim rynku nie zabrakło stoisk twórców ludowych, które z chęcią odwiedzali mali i duzi. Wśród nich nie zabrakło Wydawnictwa ZKP z nowościami wydawniczymi.

Organizatorami wydarzenia było: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Burmistrz Miasta Kościerzyna.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.

Projekt zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Sponsorem tegorocznej edycji Kaszubskiego Bajania jest PKO Bank Polski

 

 

 

Fotorelacja z Bajkowego Festynu Rodzinnego znajduje się tutaj.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.