Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Spotkania teatralne „Zdrzadniô Tespisa” za nami!
poniedziałek, 25 września 2017

W Akademii Pomorskiej w Słupsku dniach 23-24.09.2017 (sobota/niedziela) odbyła się kolejna edycja spotkań teatralnych „Zdrzadniô Tespisa”. Aktorzy oraz aktorki z wielu różnych teatrów kaszubskich mieli możliwość doszlifować swoje umiejętności z zakresu m.in. plastyki ruchu, pracy nad scenariuszem czy pracy w zespole.

Spotkania teatralne otworzył prof. Daniel Kalinowski, który był pomysłodawcą oraz organizatorem tegorocznego projektu. Podczas swojej przemowy wyraził swoją radość z możliwości prowadzenia warsztatów jak i uczestnictwa w tym projekcie Akademii Pomorskiej, z którą związany jest od lat studenckich. Po krótkim omówieniu tematów warsztatów jak i dorobku teatralnego prelegentów głos zabrał senator Kazimierz Kleina. Wspominał on czasy, w których wraz z kolegami sądzili, że będą ostatnim pokoleniem posługującym się językiem kaszubskim, jednak tego rodzaju przedsięwzięcia pozwalają patrzyć pozytywnie w przyszłość oraz mają bardzo ważny wkład w rozwój kaszubszczyzny.

 

Następnie głos zabrał Paweł Wiczyński, pracownik Biura Zarządu ZKP, który omówił najważniejsze kwestie organizacyjne Spotkań Teatralnych "Zdrzadniô Tespisa". Uczestnicy projektu podzielili się na grupy i w ciągu 2 dni warsztatów szlifowali swoje umiejętności na wszystkich zajęciach prowadzonych przez prelegentów. W ramach jednych warsztatów mieli możliwość kształcenia się pod kątem pracy w zespole, podczas których uczyli się odgrywania/uzewnętrzniania emocji jak i wykonywania ćwiczeń kształcących kreatywność oraz uruchamiających proces twórczy, jednak co najważniejsze były to ćwiczenia grupowe, które bazowały na budowaniu zaufania w zespole.

W innej z sal uczestnicy zgłębiali zagadnienia pracy z ciałem, plastyką ruchu, mimiką twarzy oraz pantominą. Ostatnie warsztaty poświęcone były tematyce kaszubskojęzycznej dramaturgii oraz teatrowi. Prowadzono podczas nich dyskusję odnośnie sposobów pogodzenia różnorodności wiekowej w grupie teatralnej w kontekście wystawianej sztuki oraz omawiano zagadnienia obrzędowości w teatrze kaszubskim. Ważnym punktem wykładów był przegląd dramatów kaszubskich, które są warte wystawienia oraz podkreślenie potrzeby zagłębienia się w tradycję, w sztukę w celu uchwycenia ważnych elementów, symboli oraz odwołań.

Całość warsztatów zakończyła się wspólnym obiadem, po którym wielu uczestników wyraziło swoją chęć i gotowość do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji.  

 

Projekt realizowany jest dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Sponsorami tegorocznej edycji spotkań teatralnych "Zdrzadniô Tespisa" jest PKO Bank Polski.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.